akcent wyrazowy co to znaczy

Definicja Akcent Wyrazowy pisownia. Jak jest poprawnie Akcent Wyrazowy? w języku polskim pada.

Dziś jest Piątek, 29 marca 2024.

Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Eustachy, Cyryl.

Czy przydatne?

Definicja Akcent Wyrazowy

Co to jest AKCENT WYRAZOWY: w języku polskim pada zwykle na drugą sylabę od końca wyrazu. Niekiedy, zwłaszcza w języku starannym, akcent stawiamy w innej pozycji. Dotyczy to głównie następujących grup wyrazów: I. 1) Akcent na trzeciej sylabie od końca mają czasowniki w formach 1. i 2. osoby liczby mnogiej czasu przeszłego i trybu przypuszczającego, np. [wym. pi-sa-li-śmy, zro-bi-li-ście]. 2) Czasowniki w formach trybu przypuszczającego: w liczbie pojedynczej i w 3. osobie liczby mnogiej, np. [wym. pi-sał-bym, zro-bi-li-by]. 3) Czasowniki w formach 1. i 2. osoby liczby trybu przypuszczającego mają akcent na czwartej sylabie od końc,a np. [wym. na-pi-sa-li-byś-my, zro-bi-li-by-ście]. II. Rzeczowniki zapożyczone z łaciny lub greki, zakończone na -ika || -yk,a możemy - zwłaszcza w języku starannym - akcentować na trzeciej sylabie od końc,a np. [wym. lo-gi-k,a ma-te-ma-ty-ka], jednak w polszczyźnie potocznej zdecydowanie przeważa akcent na drugą sylabę od końc,a np. [wym. lo-gi-k,a ma-te-ma-ty-ka], w związku z tym uznajemy go za akceptowalny także w języku starannym. III. Rzeczowniki jednosylabowe poprzedzone cząstkami anty-, arcy-, eks-, super-, wice- akcentujemy na ostatniej sylabie, np. [wym. antygen, arcymistrz, eksmistrz, supersam, wicekról]. W mowie potocznej akceptowalny jest akcent na drugiej sylabie od końca [wym. antygen, arcymistsz, eksmistrz, supersam, wicekrul]. IV. Wyrazy z elementami -kroć, -st,a -set mają akcent na trzeciej sylabie od końc,a np. [wym. o-siem-kroć, czte-ry-st,a o-siem-set]. Akcent na drugiej sylabie od końca jest charakterystyczny dla mowy potocznej: [wym. o-siem-kroć, czte-ry-st,a o-siem-set]. V. Niektóre rzeczowniki pochodzenia obcego mogą być akcentowane na drugą lub trzecią sylabę od końc,a również w mowie starannej, np. analiz,a bibliotek,a festiwal, komitet, uniwersytet [wym. a-na-li-za a. a-na-li-z,a bib-lio-te-ka a. bib-lio-te-k,a fes-ti-wal a. fes-ti-wal, ko-mi-tet a. ko-mi-tet, u-ńi-wer-sy-tet a. u-ńi-wer-sy-tet]. AKCENT ZDANIOWY. SKRÓTOWCE. ZESTROJE AKCENTOWE.

Czym jest Wyrazowy Akcent znaczenie w Poprawnia pisownia A .

Co oznacza Aerobik:
Znaczenie wym. a-erobik], D. aerobiku, bez lm. BŁˇD: forma !areobik akcent wyrazowy co znaczy.
Co oznacza Apel:
Znaczenie D. apelu, lm D. apeli, możliwe też apelów akcent wyrazowy krzyżówka.
Co oznacza Ad:
Znaczenie to łaciński wyraz o znaczeniu do , używamy go jako odsyłacza do punktów podanego wcześniej planu, np. Ad 1. UWAGI: Po ad nie stawiamy kropki akcent wyrazowy co to jest.
Co oznacza Alumn:
Znaczenie D. alumn,a lm M. alumni a. alumnowie akcent wyrazowy słownik.
Co oznacza Amsterdam:
Znaczenie to miasto w Holandii, D. Amsterdamu, C. Amsterdamowi, N. Amsterdamem, Ms. Amsterdamie - amsterdamczyk, amsterdamk,a amsterdamczycy - amsterdamski akcent wyrazowy czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: