akinetopsja co to znaczy

Definicja Akinetopsja. Czym jest Akinetopsja - zwana także ślepotą ruchu, jest nadzwyczajnie rzadką.

Dziś jest Czwartek, 8 grudnia 2022.

Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz.

Czy przydatne?

Akinetopsja Definicja

Co to znaczy AKINETOPSJA:
Akinetopsja - zwana także ślepotą ruchu, jest nadzwyczajnie rzadką chorobą neuropsychologiczną. Bazuje na tym, iż pacjent nie jest w stanie dostrzec ruchu obiektu, aczkolwiek sam przedmiot widzi bez problemu. Jego świat jest pozbawiony ruchu. Każdy poruszający się w polu widzenia przedmiot jest lub rozmazany, lub pojawia się jako seria „stopklatek”. Chorzy widzą następne nieruchome obrazy tej samej rzeczy jakby oświetlane światłem stroboskopowym. Opisany jest sytuacja pacjentki, która utraciła umiejętność postrzegania zarówno ruchu rzeczywistych elementów, jak i pozornego. Gdy nalewała herbatę do filiżanki, zamiast przelewającego się płynu widziała nieruchomy, jakby zamrożony sopel w herbacianym kolorze. Równocześnie poprawnie postrzegała zarówno kształt, jak i kolor tego, co widziała. Natomiast osoby cierpiące na agnozję kształtu nie umieją rozpoznać elementów, o ile nie są one w ruchu. Co ciekawe, bez trudu umieją je rozpoznać, kiedy obiekty zaczynają się poruszać. Tej wadzie postrzegania regularnie towarzyszy również niezdolność rozróżniania barw. Zaskakujące to jest, iż osoby dotknięte tym schorzeniem mogą oglądać w kinie i telewizji filmy i postrzegają je jako „ruchome obrazki”. Przejściową i odwracalną akinetopsję można spowodować, przesyłając magnetyczne impulsy poprzez czaszkę do niewielkiego (około 1 cm średnicy) obszaru kory mózgu zwanego polem V5. Stąd wiemy, iż właśnie to miejsce, należące do „okolicy środkowej skroniowej” (z angielskiego: middle temporal, w skrócie MT), odpowiada za odbiór wrażenia ruchu. Uszkodzenie tej okolicy wywołuje akinetopsję.

Co oznacza Androgynia:
Znaczenie greckiego andro – mężczyzna i gyne – kobieta) – w psychologii znaczy występowanie u jednej osoby cech psychicznych charakterystycznych dla kobiet, jak i mężczyzn. Termin wprowadziła do psychologii akinetopsja.
Co oznacza Atrybucja:
Znaczenie mechanizm wnioskowania o powodach zachowań czyichś i własnych. Widząc zachowanie drugiej osoby, szukamy odpowiedzi na pytanie: dlaczego ona tak się zachowuje? Fritz Heider uważał, iż ludzie, próbując akinetopsja.
Co oznacza Autodestrukcja:
Znaczenie to dobrowolne podejmowanie zachowań niekorzy­stnych, bezpośrednio lub pośrednio zagrażających naszemu zdrowiu albo życiu. Różne są kryteria klasyfikacji zachowań autodestrukcyjnych. Z racji na akinetopsja.
Co oznacza Agorafobia:
Znaczenie zaburzenie lękowe charakteryzujące się intensywnym i nieustannym lękiem albo unikaniem, które występują w przynajmniej dwóch następujących przypadkach: tłumy, miejsca publiczne, samotne podróże akinetopsja.
Co oznacza Asocjacjonizm:
Znaczenie teoria zakładająca, iż wszystkie złożone akty psychiczne (spostrzeganie, uczenie się, przypominanie, akty woli, uczucia) tworzą się przez asocjację (kojarzenie) wrażeń. David Hume, słynny akinetopsja.

Czym jest Akinetopsja znaczenie Słownik A .

  • Dodano:
  • Autor: