genogram co to znaczy

Definicja Genogram. Czym jest Genogram - - graficzny model rodziny, uwzględniający zarówno żyjących.

Dziś jest Sobota, 15 czerwca 2024.

Imieniny obchodzą: Wit, Jolanta, Wiola.

Czy przydatne?

Genogram Definicja

Co to znaczy GENOGRAM:
Genogram - - graficzny model rodziny, uwzględniający zarówno żyjących, jak i zmarłych jej członków. Służący jest w poradnictwie i psychoterapii systemowej w celu diagnozy stosunku w rodzinie. Pozwala poznać historię rodziny. Przypomina on drzewo genealogiczne. Ilustruje związki i stosunki pomiędzy krewnymi i istotne daty z życia członków rodziny. Przy każdej osobie zaznacza się charakterystyczne cechy, powiązane z nią istotne wydarzenia życiowe, dolegliwości, rozwody i tym podobne Genogram pozwala poznać tradycje rodzinne, które mogą być nieświadomie przekazywane następnym pokoleniom. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są pewne mity rodzinne i przekonania. Czasem są one wyrażane wprost. Np. tata mówi: „Synu, nigdy się nie żeń” lub „dzieci to tylko kłopoty”. Regularnie są one przekazywane nie wprost. Wszystkim w rodzinie coś wiadomo. Mity i przekazy służą podtrzymaniu homeostazy i bezpieczeństwa mechanizmu rodzinnego, a równocześnie regularnie go usztywniają i zamykają jej członkom sposobność rozwoju. Bywa, iż utrwalają jakąś patologię. Genogram umożliwia poznanie tych dysfunkcyjnych „tradycji” rodzinnych, nieświadomie przekazywanych z pokolenia na pokolenie, takich jak trudności w związkach interpersonalnych czy alkoholizm. W rezultacie także możemy w ten sposób dotrzeć do wizji własnego życia, jaką otrzymaliśmy od naszej rodziny. Patrząc na genogram, możemy zrozumieć, dlaczego nasza matka albo tata tak postępuje, z czego to wynika, jacy byli ich rodzice. Np., jak mówi psychoterapeutka Ewa Chalimoniuk, tata pije, ponieważ jako dziecko był bity lub stracił kogoś. Ucieczką od destrukcji stała się inna destrukcja.

Co oznacza Grupa Spotkaniowa:
Znaczenie intensywne spotkania w ekipach, wykorzystywane postępowi osobistemu i doskonaleniu komunikacji interpersonalnej i stosunku pomiędzy ludźmi, dzięki przeżywaniu w czasie tych spotkań nowych genogram co znaczy.
Co oznacza Genogram:
Znaczenie graficzny model rodziny, uwzględniający zarówno żyjących, jak i zmarłych jej członków. Służący jest w poradnictwie i psychoterapii systemowej w celu diagnozy stosunku w rodzinie. Pozwala poznać genogram krzyżówka.

Czym jest Genogram znaczenie Słownik G .

  • Dodano:
  • Autor: