kateksja kathéks co to znaczy

Definicja Kateksja (gr. kathéksis). Czym jest Kateksja (gr. kathéksis) - trzymanie, termin.

Dziś jest Czwartek, 23 marca 2023.

Imieniny obchodzą: Feliks, Pelagia, Zbysław.

Czy przydatne?

Kateksja (gr. kathéksis) Definicja

Co to znaczy KATEKSJA (GR. KATHÉKSIS):
Kateksja (gr. kathéksis) - trzymanie, termin psychoanalityczny, znaczy wybór obiektu popędu i zainwestowanie w niego energii psychicznej. Innymi słowami, kateksja pozwala na zaspokajanie popędów id poprzez znalezienie odpowiedniej osoby, przedmiotu, idei albo czynności. Energia, jaką dysponuje id (mechanizm pierwotny osobowości, zawierający popędy), może być łatwo przerzucona z jednego działania albo wyobrażenia na inne. To jest możliwe, gdyż id nie odróżnia różnych obiektów, na przykład głodne niemowlę połyka wszystko, co jest w zasięgu jego rąk i ust. Id nie odróżnia także rzeczywistości od subiektywnych wyobrażeń. Równie dobrze upragniony element pojawia się w formie wyobrażenia (mechanizm pierwotny), na przykład głodny człowiek wyobraża sobie smakowity posiłek. Oczywiście, nie można najeść się wyobrażeniem. Dzięki drugiemu systemowi osobowości – ego – uczymy się odróżniać to, co w umyśle, od rzeczywistości i odraczać gratyfikację dopóty, dopóki nie zostanie znaleziony odpowiedni przedmiot, umożliwiający zaspokojenie potrzeby. W tym celu ego powstrzymuje id od impulsywnego, irracjonalnego działania. Te hamujące siły nazywa się antykateksją. Ego kształtuje także nowe kateksje obiektów, które nie zaspokajają bezpośrednio podstawowych potrzeb, ale są z nimi luźno powiązane. W razie popędu głodu nowe kateksje dotyczą kolekcjonowania regulaminów kulinarnych, bywania w nietypowych restauracjach czy zamiłowania do chińskiej porcelany. Pierwsze kateksje niemowlęcia dotyczą jego rodziców, gdyż to oni zaspokajają jego potrzeby. Następnie dziecko dokonuje kateksji ideałów prezentowanych poprzez rodziców (tak wyłania się „ja” najlepsze) i kateksji zakazów rodzicielskich (które stają się jego sumieniem).

Co oznacza Kompleks Zabarwiony Uczuciowo:
Znaczenie uczuciowo - to – w koncepcji Carla Gustava Junga – zespół wzajemnie powiązanych przekonań (idei, wyobrażeń) i emocji, które tworzą w umyśle bardzo stabilną, trwałą i względnie niezależną całość kateksja (gr. kathéksis).
Co oznacza Kompulsje:
Znaczenie Kompulsje - natrętne czynności podejmowane w celu zredukowania napięcia, którym towarzyszy nieodparta chęć ich wykonania kateksja (gr. kathéksis).
Co oznacza Kontur Melodyczny:
Znaczenie Kontur melodyczny - wznoszenie i opadanie melodii utworu kateksja (gr. kathéksis).
Co oznacza Konsonans:
Znaczenie Konsonans - współbrzmienie albo następstwo przynajmniej dwóch dźwięków, które daje wrażenie zgodności brzmienia (wrażenie niezgodności brzmienia– dysonans kateksja (gr. kathéksis).
Co oznacza Katharsis:
Znaczenie kátharsis – oczyszczenie) – to termin psychoanalityczny oznaczający uwolnienie tłumionej energii psychicznej, rozładowanie rodzącego agresję pobudzenia. Arystoteles uważał, iż teatr służy katharsis kateksja (gr. kathéksis).

Czym jest Kathéksis Gr Kateksja znaczenie Słownik K .

  • Dodano:
  • Autor: