projekcja co to znaczy

Definicja Projekcja. Czym jest Projekcja - (od z łaciny proiectio – wyciągnięcie, wyrzucenie z.

Dziś jest Niedziela, 9 maja 2021.

Imieniny obchodzą: Karolina, Grzegorz, Katarzyna.

Czy przydatne?

Projekcja Definicja

Co to znaczy PROJEKCJA:
Projekcja - (od z łaciny proiectio – wyciągnięcie, wyrzucenie z siebie) – to w wąskim rozumieniu jeden z systemów obronnych, opierający na tym, iż swoje niemożliwe do zaakaceptowania myśli i impulsy przypisujemy światu zewnętrznemu. System działa nieświadomie i pozwala zredukować lęk i chronić zagrożoną samoocenę. Np. ktoś, kto jest pełen wrogości, a ma obraz siebie jako osoby łagodnej i przyjaznej, nieświadomie rzutuje wrogość i dostrzega ją wokół, u innych ludzi. Pisze o tym mechanizmie Ewangelia św. Mateusza: „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?”. Czasem projekcja ma charakter komplementarny. Np. osoba przestraszona spostrzega innych jako groźnych, zaś osoba uległa widzi innych jako dominujących. W szerokim rozumieniu projekcja znaczy mechanizm wpływu własnych cech, emocji, potrzeb i postaw na to, jak widzimy świat i ludzi. Szczególnie ujawnia się ona, gdy mamy do czynienia z wieloznacznym, nieustrukturalizowanym materiałem. W biały dzień nawet osoba przestraszona nie widzi w drzewie potwora, co innego o zmroku lub we mgle. Na mechanizmie projekcji oparte są techniki projekcyjne. Operują one wieloznacznym materiałem bodźcowym, np. to są plamy atramentowe (test Hermanna Rorschacha) lub niejednoznaczne obrazki (test TAT Henry’ego Murraya). Na podstawie odpowiedzi badanego pośrednio wnioskuje się o nieświadomych treściach psychicznych, jego cechach osobowości, motywach, potrzebach i postawach, a również mechanizmach obronnych i zaburzeniach psychicznych.

Co oznacza Przedmiotowa Samoświadomość:
Znaczenie samoświadomość - - to jest zmienna, która warunkuje zgodność zachowań z normami moralnymi i postawami. Wedle teorią przedmiotowej samoświadomości, którą sformułowali Shelley Duval i Robert Wicklund projekcja.
Co oznacza Psychoneuroimmunologia:
Znaczenie Psychoneuroimmunologia - edukacja interdyscyplinarna zajmująca się powiązaniami mechanizmów psychologicznych, emocji, zachowania, hormonów i funkcjonowania mózgu z odpornością i chorobą projekcja.
Co oznacza Procesy Ironiczne:
Znaczenie Mechanizmy ironiczne - a więc takie, które wywołują efekty przeciwne do zamierzonych, na przykład im bardziej staramy się nie myśleć na jakiś temat, tym częściej na ten temat myślimy projekcja.
Co oznacza Pamięć Autobiograficzna:
Znaczenie autobiograficzna - – rodzaj pamięci odnoszący się do własnej przeszłości. Wspomnienia w niej zawarte zapisujemy w formie konkretnych albo abstrakcyjnych informacji angażujących język (kiedy opowiadam projekcja.
Co oznacza Prozopagnozja:
Znaczenie Prozopagnozja - – zaburzenie neuropsychologiczne przejawiające się trudnością w rozpoznawaniu twarzy nawet dobrze znanych osób projekcja.

Czym jest Projekcja znaczenie Słownik P .

  • Dodano:
  • Autor: