racjonalizacja co to znaczy

Definicja Racjonalizacja. Czym jest Racjonalizacja - (od z łaciny ratio – rozum) – to jeden z.

Dziś jest Poniedziałek, 25 stycznia 2021.

Imieniny obchodzą: Tatiana, Miłosz, Paweł.

Czy przydatne?

Racjonalizacja Definicja

Co to znaczy RACJONALIZACJA:
Racjonalizacja - (od z łaciny ratio – rozum) – to jeden z systemów obronnych. Bazuje na przeinterpretowaniu albo przewartościowaniu doświadczenia w taki sposób, iż staje się ono mniej dotkliwe i obciążające samoocenę. Regularnie wygląda to na z pozoru racjonalne uzasadnianie po fakcie własnych decyzji i postaw. Korzystamy z racjonalizacji, gdy nie udaje nam się otrzymać tego, czego pragnęliśmy, a patrząc wstecz dochodzimy do wniosku, iż w ogóle nam na tym nie zależało. Np. długo oczekiwany awans przeszedł nam koło nosa – trudno, przecież kariera zawodowa w ogóle nie jest tak ważna. Ta odmiana racjonalizacji zwana jest „kwaśnymi winogronami” – deprecjonujemy tu cel, którego nie powiodło nam się osiągnąć. Przeciwnie, jeżeli zdarzy się coś złego uznajemy, iż to w ogóle nie takie złe. Zwolnili mnie z pracy – nie szkodzi, będę miała więcej czasu dla dzieci. Spotkała nas porażka – nie szkodzi, dlatego zdobyliśmy nowe doświadczenie. Mamy tu do czynienia z drugą odmianą racjonalizacji, zwaną „słodkimi cytrynami”. System racjonalizacji pozwala znaleźć wyjście z trudnej sytuacji i zaoszczędzić sobie negatywnych odczuć. Jego wadą to jest, iż praktycznie wszystko można sobie zracjonalizować. Rodzic bijący dziecko również racjonalizuje sobie własną agresję – robi to dla dobra dziecka!.

Co oznacza Randomizacja:
Znaczenie z angielskiego: random – sytuacja) – to losowe przydzielanie wartości zmiennej niezależnej (na przykład zabiegu albo postępowania eksperymentalnego) obiektom badanym. W psychologii znaczy to losowe racjonalizacja.
Co oznacza Regulacyjna Teoria Temperamentu Jana Strelaua:
Znaczenie temperamentu Jana Strelaua - wedle nią temperament obejmuje fundamentalne, względnie stałe cechy osobowości, odnoszące się do formalnych (energetycznych i czasowych) cech zachowania. Aczkolwiek racjonalizacja.
Co oznacza Reaktywność Emocjonalna:
Znaczenie Reaktywność emocjonalna - to wg Jana Strelaua - "tendencja do intensywnego reagowania na bodźce wywołujące emocje, wyrażająca się w dużej wrażliwości i niskiej odporności emocjonalnej racjonalizacja.
Co oznacza Rodzaje Inteligencji Według Howarda Gardnera:
Znaczenie inteligencji wg Howarda Gardnera - Inteligencja językowa – zdolność czytania, pisania i porozumiewania się dzięki słów, idealnie rozwinięta u pisarzy, poetów i mówców. Inteligencja logiczna albo racjonalizacja.
Co oznacza Relacja Ja-Ty:
Znaczenie koncepcji Martina Bubera w tej symetrycznej stosunku osiągamy pełnię ludzkiej egzystencji. Tożsamość i podmiotowość każdej z osób uczestniczących w tym spotkaniu określona jest dwusłowem „Ja-Ty”. W racjonalizacja.

Czym jest Racjonalizacja znaczenie Słownik R .

  • Dodano:
  • Autor: