lobotomia co to znaczy

Co to znaczy Lobotomia? Czym jest popularnie lobotomią albo lobotomią czołową — „zabieg”.

Dziś jest Środa, 8 luty 2023.

Imieniny obchodzą: Jan, Hieronim, Piotr.

Czy przydatne?

Co to jest Lobotomia

Definicja Lobotomia przedczołowa, odmiennie leukotomia, zwana popularnie lobotomią albo lobotomią czołową — „zabieg” neurochirurgiczny opierający na przecięciu włókien nerwowych łączących czołowe płaty mózgowe ze strukturami międzymózgowia (przeważnie podwzgórzem albo wzgórzem), aktualnie bardzo rzadko służący (przewarzająca część naukowców z całego świata uznaje to za okrutne okaleczanie).Dawniej jedna z metod „leczenia” chorych na schizofrenię albo inne poważne zaburzenia psychiczne. Celem była zredukowanie mechanizmów emocjonalnych, które zazwyczaj towarzyszą mechanizmom poznawczym — myślom i wspomnieniom (czyli i myślom natrętnym albo halucynacjom). Jednym z poważniejszych skutków ubocznych lobotomii przedczołowej jest strata poprzez pacjenta poczucia „ciągłości własnego ja”, świadomości, iż jest tą samą osoba, którą był wczoraj i będzie jutro.gdyż lobotomia nie zawsze okazuje się efektywna, jest nieodwracalna i prawie zawsze skutkuje negatywne zmiany w psychice i zachowaniu pacjenta, w wielu państwach — pomiędzy innymi w Polsce — aktualnie w ogóle się jej nie stosuje.wybrane państwa (na przykład Królestwo Norwegii) wypłacają odszkodowania za ten rodzaj pseudomedycznych tortur.W roku 1949 Egas Moniz dostał nagrodę Nobla za badania nad "leczniczymi" efektami lobotomii. Pomimo złożenia protestów, między innymi poprzez jedną z ofiar lobotomii, Christine Johnson, Komitet Noblowski odmówił odebrania Monizowi tytułu laureata Nagrody.

Co oznacza Lezja:
Znaczenie patologiczne albo sztuczne (w celu doświadczalnym) uszkodzenie narządu albo tkanki.Lezją może być nazwana zmiana nadżerkowa, owrzodzenie, zanikowe zmiany zapalne.W terminologii psychologicznej znaczy lobotomia.
Co oznacza Libido:
Znaczenie seksualny (płciowy) (z z łaciny żądza) ─ psychiczna reprezentacja pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu mająca na celu zaspokojenie potrzeby bliskości cielesnej, rozkoszy.definicja to lobotomia.
Co oznacza Lateralizacja:
Znaczenie odmiennie "stronność" - asymetria czynnościowa prawej i lewej strony ciała ludzkiego, która wynika z różnic w budowie i funkcjach obu półkul mózgowych. Wyraża się na przykład większą lobotomia.
  • Dodano:
  • Autor: