racjonalizacja co to znaczy

Co to znaczy Racjonalizacja? Czym jest jeden z systemów obronnych - z pozoru racjonalne.

Dziś jest Środa, 27 maja 2020.

Imieniny obchodzą: Magdalena, Jan, Juliusz.

Czy przydatne?

Co to jest Racjonalizacja

Definicja Racjonalizacja (od z łaciny ratio, rozum) - w psychologii jeden z systemów obronnych - z pozoru racjonalne uzasadnianie po fakcie swoich decyzji i postaw, kiedy prawdziwe motywy pozostają ukryte, regularnie również przed swoją świadomością.Przykład: Matka krzyczy na dziecko. Sądzi, iż przyczyną jest niegrzeczne zachowanie dziecka. W rzeczywistości identyczne zachowanie u dziecka nigdy jej nie przeszkadzało, a prawdziwym przyczyną jest strach przed wyrzuceniem z pracy. Matka dlatego czuje się lepiej (uniknięcie frustracji - nie musi mieć poczucia winy za wyładowanie się na dziecku), lecz dziecko niesłusznie cierpi (zniekształcenie rzeczywistości).Dwie typowe odmiany racjonalizacji zostały nazwane "kwaśnymi winogronami" i "słodkimi cytrynami".- Kwaśne winogrona to uznawanie za nieważny celu, którego nie osiągnęliśmy.- Słodkie cytryny to wmawianie sobie, iż przykre zdarzenia i sytuacje, będące naszym udziałem są w rzeczywistości przyjemne. Ta forma racjonalizacji znana jest także pod nazwą pozytywnego myślenia.Przykład: Chciałeś kupić auto sportowe, a małżonka wana. Kupiłeś wana więc udowadniasz sobie, iż wan jest lepszy.


Co oznacza Represja
Znaczenie Represja (od z łaciny reprimere, odpierać, odpychać, tłumić) lub wyparcie to jeden z systemów obronnych znanych w psychologii.to jest usuwanie ze świadomości.
Co oznacza Rozszczepienie
Znaczenie Rozszczepienie (spliting) to jeden z systemów obronnych, opierający na podzieleniu zewnętrznych obiektów na całkiem dobre i całkiem złe. Osoba pozostająca w.
Co oznacza Reaktancja
Znaczenie Reaktancja - teoria reaktancji (oporu psychicznego) stworzona została poprzez Jacka Brehma w 1966r. Reaktancja psychologiczna to jest dążenie do przywracania.
Co oznacza Regresja
Znaczenie Regresja - w psychologii powrót do zachowania charakterystycznego dla wcześniejszego okresu rozwojowego. Powrót ten może także objawiać się na płaszczyźnie.