habituacja co to znaczy

Co to znaczy Habituacja? Czym jest występującym w układzie nerwowym w razie wielokrotnego.

Dziś jest Wtorek, 7 lipca 2020.

Imieniny obchodzą: Estera, Cyryl, Metody.

Czy przydatne?

Co to jest Habituacja

Definicja Habituacja (przywykanie) jest zjawiskiem neurologicznym występującym w układzie nerwowym w razie wielokrotnego występowania tego samego bodźca. Odpowiedź układu na następne bodźce jest wówczas coraz mniejsza.sukces ten można zaobserwować na przykładzie wszystkich zmysłów człowieka, np.:Zmysł dotyku: Należy się położyć bez ruchu, tak by żadna część ciała nie była do niczego za mocno przyciśnięta. Po kilkunastu minutach w bezruchu nie odczuwamy już żadnego dotyku, aczkolwiek ciągle odczuwamy wrażenia temperatury (te receptory mają dłuższy czas habituacji).Zmysł słuchu: Czy byliście świadomi dźwięku komputera, zanim przeczytaliście to zdanie?Zmysł wzroku: Należy wpatrywać się w jeden pkt. poprzez kilka min. bez mrugnięcia. W rejonie nie może być mocnych źródeł światła (za bardzo męczą wzrok). Po pewnym czasie na siatkówce zostanie utrwalony negatywowy obraz tego, co widzimy. Obraz ten coraz bardziej nakłada się na obraz wpadający do oka, aż powstaje jednolita szarość. Dość trudno dostać ten .sukces, bo oko błyskawicznie się męczy, a każde mrugnięcie wymienia bodźce oddziaływające na siatkówkę, przeszkadzając w uzyskaniu efektu habituacji. Ciekawy jest także .sukces spojrzenia odrobinę w bok - obraz negatywowy nakłada się wówczas z pozytywowym wszędzie za wyjątkiem krawędzi jednolitych plam barwnych. Widzimy wówczas tylko te krawędzie - .sukces uzyskiwany normalnie wyłącznie dzięki komputerowych filtrów do obróbki obrazów.Komórki oka bardzo błyskawicznie doznają habituacji, jednak .sukces ten jest w dużej mierze kompensowany poprzez mimowolne ruchy oczu. To są drobne ruchy oczu wokół punktu, na który patrzymy. Sprawia to, że ostatni z opisanych ponad eksperymentów jest najtrudniejszy do przeprowadzenia.Habituacja jest także używana przy polowaniu poprzez wybrane ptaki drapieżne, u których mimowolne ruchy oczu nie występują. Dlatego ich oczy w trakcie szybowania wysoko powyżej terenem łownym podlegają habituacji i tym samym pokazują wyłącznie wszelakie ruchy zwierząt na ziemi - nieruchome obiekty przy szybowaniu na dużej wysokości praktycznie nie zmieniają swego wyglądu, więc siatkówka do nich przywyka.


Co oznacza Hipnoza
Znaczenie Hipnoza - stan psychiczny, pośredni pomiędzy snem a jawą, charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestię. Termin hipnoza pochodzi od greckiego słowa.
Co oznacza Homofobia
Znaczenie Homofobia (od słów "homoseksualizm" i "fobia") - lęk przed zetknięciem się z osobami o orientacji homoseksualnej, wstręt, niechęć.
Co oznacza Hipersomnia
Znaczenie Hipersomnia - zaburzenie snu przejawiające się nadmierną sennością. Start hipersomnii przypada zazwyczaj na późną fazę wieku pokwitania albo inicjalną.
Co oznacza Hiperseksualność
Znaczenie Hiperseksualność (hiperlibidemia) to ciągła, wyniszczająca i uporczywa potrzeba uprawiania stosunków płciowych, przesłaniająca inne potrzeby człowieka. U.
Co oznacza Hipochondria
Znaczenie Hipochondria to kolokwialna nazwa nerwicowego zaburzenia hipochondrycznego. Dominującą właściwością tego zaburzenia jest stałe przekonanie o istnieniu co.