przedmiotowa samoświadomość co to znaczy

Definicja Przedmiotowa samoświadomość. Czym jest Przedmiotowa samoświadomość - - to jest zmienna.

Dziś jest Środa, 8 luty 2023.

Imieniny obchodzą: Jan, Hieronim, Piotr.

Czy przydatne?

Przedmiotowa samoświadomość Definicja

Co to znaczy PRZEDMIOTOWA SAMOŚWIADOMOŚĆ:
Przedmiotowa samoświadomość - - to jest zmienna, która warunkuje zgodność zachowań z normami moralnymi i postawami. Wedle teorią przedmiotowej samoświadomości, którą sformułowali Shelley Duval i Robert Wicklund, taki stan rodzi się wtedy, gdy natrafiamy na coś, co koncentruje naszą uwagę na własnej osobie. Tym czymś może być lustro albo kamera wideo. Skupiając uwagę na sobie, oceniamy i porównujemy własne zachowanie z wewnętrznymi normami i oczekiwaniami wobec siebie. Dostrzegamy rozbieżności i uświadamiamy sobie własną hipokryzję. Jeżeli możemy zmienić zachowanie tak, by pasowało do wewnętrznych norm, to zmieniamy je. W stanie samoświadomości zachowujemy się bardziej wedle swoimi zasadami. Np., jak pokazał eksperyment Edwarda Dienera i Marka Wallboma, w obliczu lustra ludzie mniej skłonni są oszukiwać w teście. Jeżeli zaś zachowania nie można zmienić, jeżeli już oszukaliśmy, uciekamy od stanu samoświadomości, unikamy spojrzenia w lustro, włączamy radio albo telewizor aby zagłuszyć swe myśli Koncepcja M.F. Scheiera i Ch.S. Carvera mówi, iż mamy dwie formy samoświadomości: prywatną i publiczną. Ta pierwsza obejmuje swoje myśli, uczucia i postawy. Wywoływana jest poprzez lustro. Ta druga dotyczy tego, jak odbierani jesteśmy poprzez inne osoby, jak im się prezentujemy. Pojawia się, gdy występujemy przed widownią albo jesteśmy nagrywani na wideo.

Co oznacza Prozopagnozja (Agnozja Twarzy):
Znaczenie Prozopagnozja (agnozja twarzy) - – niemożność rozpoznania twarzy bliskich osób albo swojej własnej. Chory nie potrafi określić na podstawie twarzy wieku rozmówcy, jego płci i emocji przedmiotowa samoświadomość.
Co oznacza Perseweracja:
Znaczenie z łaciny perseveratio) – zdarzenie opierające na powtarzaniu i utrzymywaniu się mechanizmów psychicznych, np. myśli czy wrażeń. W zachowaniu osób chorych psychicznie regularnie pojawia się symptom przedmiotowa samoświadomość.
Co oznacza Prozopagnozja:
Znaczenie Prozopagnozja - – zaburzenie neuropsychologiczne przejawiające się trudnością w rozpoznawaniu twarzy nawet dobrze znanych osób przedmiotowa samoświadomość.
Co oznacza Psychotyzm:
Znaczenie obejmuje takie cechy, jak impulsywność, agresywność, chłód, egocentryzm, brak empatii i aspołeczność. Osoby o wysokim psychotyzmie to samotnicy, nieprzyjaźni i nieufni, lubią ryzykowne sytuacje przedmiotowa samoświadomość.
Co oznacza Pamięć Epizodyczna (Inaczej Pamięć Zdarzeń):
Znaczenie odmiennie pamięć zdarzeń) - – przechowuje ślady pamięciowe na temat zdarzeń posiadających własną lokalizację przestrzenną i czasową.Tu przechowywane są również wiadomości na temat wzajemnych przedmiotowa samoświadomość.

Czym jest Samoświadomość Przedmiotowa znaczenie Słownik P .

  • Dodano:
  • Autor: