acting co to znaczy

Co to znaczy Acting-out? Czym jest działanie wyrażane są bezpośrednio nieuświadomione impulsy.

Dziś jest Środa, 8 luty 2023.

Imieniny obchodzą: Jan, Hieronim, Piotr.

Czy przydatne?

Co to jest Acting-out

Definicja Acting-out - W psychologii rodzaj zachowań, gdzie przez działanie wyrażane są bezpośrednio nieuświadomione impulsy. Dlatego można uniknąć uświadomienia sobie towarzyszących zazwyczaj tym impulsom emocji. Acting-out jest jednym z systemów obronnych, regularnie prowadzącym do działań aspołecznych.Przykłady:Osoba uzależniona od gier hazardowych grająca kompulsywnie w pokera Osoba uzależniona od seksu kompulsywnie masturbuje się Dresiarze bijący kijami baseballowymi pierwszego napotkanego człowieka. Zysk psychologiczny agresora: wyładowanie się, poczucie wszechmocy, przyrost poczucia pewności siebie, rozładowanie emocjonalnych problemów. Nieplanowanie tej agresji i szybkie znalezienie dla niej ujścia pozwala na uniknięcie niepewności, strachu i innych towarzyszących zazwyczaj aspołecznym działaniom uczuć.Czasami zachowania typu acting-out (strata kontroli nad pewnymi zachowaniami) przeplatane są zachowaniami typu acting-in (próby kontroli zachowań niebezpiecznych i impulsywnych). Na przykład ktoś rozpoczyna zachowywać się przesadnie grzecznie, przestaje się masturbować albo całkowicie unika żadnych sytuacji seksualnych. W zamian - osoba będąca w fazie acting-in - może się na przykład przesadnie regularnie modlić albo poddawać się intensywnym religijnym rytuałom.

Co oznacza Asertywność:
Znaczenie psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania i bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób i własnych, bez acting-out.
Co oznacza Autosugestia:
Znaczenie metoda pozwalająca na prace nad ograniczajacymi przekonaniami osoby ją stosującej. Bazuje na wielokrotnym powtarzaniu afirmacji, co skutkuje podniesienie poczucia własnej wartości i przezwyciężenie acting-out.
Co oznacza Abulia:
Znaczenie brak woli) - symptom kliniczny pod postacią zaburzenia aktywności, opierający na chorobliwym niedostatku albo braku woli, który przejawia się w niemożności podejmowania decyzji i działania acting-out.
Co oznacza Anoreksja:
Znaczenie Jadłowstręt psychiczny (z greckiego an - brak, pozbawienie, orexis - apetyt Anorexia nervosa) - dolegliwość cywilizacyjna polegająca na utracie wagi wywołanej poprzez osobę chorą, z symptomami acting-out.
Co oznacza Akatyzja:
Znaczenie zespół objawów, opierający na występowaniu:- pobudzenia ruchowego - przymusu bycia w ciągłym ruchu. Osoby dotnięte akatyzją nie mogą usiedzieć nieruchomo, wciąż poruszają kończynami, stają, zmieniają acting-out.
  • Dodano:
  • Autor: