konfabulacja co to znaczy

Definicja Konfabulacja. Czym jest Konfabulacja - – a więc wspomnienie rzekome – to uzupełnianie luk.

Dziś jest Poniedziałek, 1 marca 2021.

Imieniny obchodzą: Antonina, Antoni, Albin.

Czy przydatne?

Konfabulacja Definicja

Co to znaczy KONFABULACJA:
Konfabulacja - – a więc wspomnienie rzekome – to uzupełnianie luk pamięciowych opowiadaniem historii, które faktycznie nie zdarzyły się. W takich historiach osoba może błędnie określać czas albo miejsce zdarzenia, lub wręcz zmyślać całą historię, a zarazem jest przekonana, iż podaje prawdziwe i prawidłowe dane. Wyraz pochodzi od łacińskiego fabulari –mówić, bajać. Konfabulację można traktować jako naturalną czynność umysłu, wykorzystywaną uzupełnianiu braków wiedzy. W rezultacie nasza pamięć ma charakter generatywny, twórczy. U małych dzieci przejawy konfabulacji wynikają z braku kontroli nad działaniem własnej pamięci i wyobraźni. Regularnie konfabulacje występują u osób w podeszłym wieku – pytane o jakieś wydarzenie podają nieprawdziwe fakty. Trzeba zaznaczyć, iż nie wynika to ze świadomej tendencji do wprowadzenia kogoś w błąd. Osoba nie zdaje sobie kwestie z tego, iż konfabuluje, robi to bezwiednie. W psychiatrii konfabulację traktuje się jako symptom zaburzeń zapamiętywania. W ciężkich zaburzeniach, np. w zespole Korsakowa, chory podaje nie tylko zmyślone, lecz zupełnie nierealne fakty.

Co oznacza Kateksja (Gr. Kathéksis):
Znaczenie kathéksis) - trzymanie, termin psychoanalityczny, znaczy wybór obiektu popędu i zainwestowanie w niego energii psychicznej. Innymi słowami, kateksja pozwala na zaspokajanie popędów id poprzez konfabulacja.
Co oznacza Kompleks Zabarwiony Uczuciowo:
Znaczenie uczuciowo - to – w koncepcji Carla Gustava Junga – zespół wzajemnie powiązanych przekonań (idei, wyobrażeń) i emocji, które tworzą w umyśle bardzo stabilną, trwałą i względnie niezależną całość konfabulacja.
Co oznacza Kontur Melodyczny:
Znaczenie Kontur melodyczny - wznoszenie i opadanie melodii utworu konfabulacja.
Co oznacza Konformizm:
Znaczenie łaciny conformate – upodabniać) – skłonność ludzi do myślenia, odczuwania i zachowywania się w taki sposób, jak przewarzająca część wokół nich. Przysłowie mówi: „wejdziesz pomiędzy wrony, musisz konfabulacja.
Co oznacza Kompulsje:
Znaczenie Kompulsje - natrętne czynności podejmowane w celu zredukowania napięcia, którym towarzyszy nieodparta chęć ich wykonania konfabulacja.

Czym jest Konfabulacja znaczenie Słownik K .

  • Dodano:
  • Autor: