konfabulacja co to znaczy

Definicja Konfabulacja. Czym jest Konfabulacja - – a więc wspomnienie rzekome – to uzupełnianie luk.

Dziś jest Sobota, 24 luty 2024.

Imieniny obchodzą: Modest, Bogusz, Maciej.

Czy przydatne?

Konfabulacja Definicja

Co to znaczy KONFABULACJA:
Konfabulacja - – a więc wspomnienie rzekome – to uzupełnianie luk pamięciowych opowiadaniem historii, które faktycznie nie zdarzyły się. W takich historiach osoba może błędnie określać czas albo miejsce zdarzenia, lub wręcz zmyślać całą historię, a zarazem jest przekonana, iż podaje prawdziwe i prawidłowe dane. Wyraz pochodzi od łacińskiego fabulari –mówić, bajać. Konfabulację można traktować jako naturalną czynność umysłu, wykorzystywaną uzupełnianiu braków wiedzy. W rezultacie nasza pamięć ma charakter generatywny, twórczy. U małych dzieci przejawy konfabulacji wynikają z braku kontroli nad działaniem własnej pamięci i wyobraźni. Regularnie konfabulacje występują u osób w podeszłym wieku – pytane o jakieś wydarzenie podają nieprawdziwe fakty. Trzeba zaznaczyć, iż nie wynika to ze świadomej tendencji do wprowadzenia kogoś w błąd. Osoba nie zdaje sobie kwestie z tego, iż konfabuluje, robi to bezwiednie. W psychiatrii konfabulację traktuje się jako symptom zaburzeń zapamiętywania. W ciężkich zaburzeniach, np. w zespole Korsakowa, chory podaje nie tylko zmyślone, lecz zupełnie nierealne fakty.

Co oznacza Konformizm:
Znaczenie łaciny conformate – upodabniać) – skłonność ludzi do myślenia, odczuwania i zachowywania się w taki sposób, jak przewarzająca część wokół nich. Przysłowie mówi: „wejdziesz pomiędzy wrony, musisz konfabulacja co znaczy.
Co oznacza Kara Pozytywna:
Znaczenie Istnieją dwa rodzaje wzmocnień i dwa rodzaje kar. Wzmocnienie pozytywne, to wystąpienie pozytywnej konsekwencji po zachowaniu (na przykład premia), w trakcie gdy wzmocnienie niekorzystne, to konfabulacja krzyżówka.
Co oznacza Katharsis:
Znaczenie kátharsis – oczyszczenie) – to termin psychoanalityczny oznaczający uwolnienie tłumionej energii psychicznej, rozładowanie rodzącego agresję pobudzenia. Arystoteles uważał, iż teatr służy katharsis konfabulacja co to jest.
Co oznacza Kolektywizm:
Znaczenie Kolektywizm - indywidualizm: wymiar różnicujący kultury pomiędzy sobą. Kryterium są relacje pomiędzy jednostkami i ekipami konfabulacja słownik.
Co oznacza Kompleks Edypa:
Znaczenie Kompleks Edypa - w koncepcji Zygmunta Freuda podświadome i stłumione marzenie seksualnego związku z rodzicem płci przeciwnej, a zarazem chęć pozbycia się rodzica tej samej płci jako rywala konfabulacja czym jest.

Czym jest Konfabulacja znaczenie Słownik K .

  • Dodano:
  • Autor: